Hvor mye penger bruker en familie på 4 i måneden?
En familie på fire kan typisk bruke rundt 35 000 kr i måneden. Dette er et estimat basert på SIFOs referansebudsjett, som inkluderer to barn i barnehage og bilhold. Det reelle beløpet varierer avhengig av livsstil, bosted og forbruksvaner. Bruk budsjettkalkulatorer for et mer personlig estimat.
Hvor mye bruker en 4-manns familie på månedlig utgifter?
Huff, dette med utgifter… Det er jo så vanvittig forskjellig! Jeg husker da vi bodde i den lille leiligheten på Grünerløkka i september 2021, to voksne, to unger, da var det nok nærmere 28 000. Bilen var jo gammel og billig i drift da, heldigvis.
Men nå, med større hus på Nesodden… Oi, det koster jo skjorta. Vi nærmer oss 40 000, tror jeg. Høres jo helt sykt ut, men det er jo barnehage, strøm, huslån… det blir fort mye.
SIFO sin kalkulator, ja, den er jo grei nok. Men det er jo så mange variabler. Er det to biler? Bor dere i Oslo eller på bygda? Spiser dere ute hver uke, eller lager dere mat hjemme? Det er sånne ting som virkelig teller.
35 000, som SIFO sier… for en familie på fire… det er nok et gjennomsnitt. Men min erfaring sier at det kan bli både mer og mindre, avhengig av valg man tar. Og hvor man bor, da.
Hvor mye skal en familie på 4 bruke på mat?
10.000! Helsike, det er mye penger! Hva med oss? Vi bruker vel… mindre? Eller mer? Hodet mitt koker.
Må vel sjekke kvitteringene fra Rema 1000. Husker den der pizzaen til 249,-! Og den dyre osten, 159,- for 200 gram? Røtter! Grønnsaker! Melk! Ble det 8000 i juli? Nei, vent. August, kanskje? Eller september?
Blir litt forvirret nå. Lista mi over utgifter: strøm, husleie, mat… mat, mat, MAT! Store summer forsvinner. Jeg trenger et regneark. Excel? Eller Google Sheets? Blir det bedre oversikt med fargekoding?
Barnas matpakker… smørbrød, frukt, yoghurt. Hvor mye koster det egentlig i måneden? 1000? 2000? Husk det er fire personer! Må jo multiplisere!
Kjøttet. Dyrt. Kylling, kalkun, biff… Og fisk. Laks er favoritt, men gjett hva? Det er dyrt! Må kanskje bli flinkere til å lage middag av rester.
10.000 kroner! Ja, det høres realistisk ut for noen familier. Men for oss? Mer eller mindre? Må lage et budsjett! Nå!
- Matvareprisøkning: Ja, det merker vi.
- Rema 1000: Vår vanlige butikk.
- Budsjettering: Absolutt nødvendig!
- Regneark: Excel eller Sheets? Må finne ut av det.
- Det er viktig. Må ikke blande tallene fra fjoråret.
Hva bruker en person på mat i måneden?
Altså, mat i måneden… 3570 kroner, står det. Men hva jeg bruker?
- Det spørs jo. Er jeg flink? Lager supper?
- Eller bestiller jeg take away hver dag? Koster jo skjorta!
Kanskje jeg burde føre regnskap en måned? Bare for å se. 3570 kr, ja. Hmm. Det er kanskje gjennomsnittet? Tenk på de som bare spiser havregrøt. Og de som lever på caviar! Stor forskjell, vettu.
Gi tilbakemelding på svaret:
Takk for tilbakemeldingen din! Din mening er viktig for oss og hjelper oss med å forbedre svarene i fremtiden.