Hva er vanlig å bruke på mat i måneden som student?

51 visninger

Studentmatbudsjett: En kvinnelig student på 20 år kan regne med å bruke rundt 3840 kroner månedlig på mat, mens en mannlig student i samme aldergruppe bør budsjettere med ca. 4540 kroner. Disse beløpene tillater et variert kosthold med både rimelige og sunne alternativer. For å holde seg innenfor budsjettet, er det lurt å planlegge måltider, handle smart (f.eks. benytte seg av tilbud og handleliste), og begrense bruk av ferdigmat og restaurantbesøk.

Tilbakemelding 0 liker

Hva spiser studenter vanligvis i måneden?

Okei, la oss se… Hva spiser studenter egentlig? Jeg husker da jeg var student, oh boy…

Det var mye nudler, altså. Og kneippbrød med leverpostei. Seriøst. Prisen? Nesten ingenting. Kanskje en hundrings i uka?

Men nå leser jeg jo at et matbudsjett for en jente på 20 er rundt 3840 kr. For gutter…ca. 4540? Hjelp, jeg brukte jo mye mindre.

Kanskje det er fordi jeg er jente da, haha? Husker en gang jeg kjøpte en hel pose epler på Rema for typ 20 kr. Var lykke det.

Hvor mye er det vanlig å bruke på mat i måneden som student?

Mat… 3300 kr. Hjelpes. Husker jeg brukte mye mindre før. Myyyye mindre. Lapskaus og nudler. Spiste jo nudler i tre dager i strekk en gang. Merkelig. LapskausNudlerTre dager. Mamma pleide å lage den beste lapskausen. Med masse kjøtt. Og poteter. Ikke de derre fancy, bare vanlige poteter.

SIFO… hva er det egentlig? Statens institutt for forbruksforskning. Forskning på forbruk. Høres… kjedelig ut. Men nyttig. Viktig å vite hvor mye penger man bruker. SIFOForbrukPenger. Må sjekke kontoen min. Tror jeg har… 237 kr. Får ringe pappa. Igjen.

Husleie er jo også dyrt. Bor i kollektiv med tre andre. Betaler 6500 kr. I måneden. Det er mye. Men… sentralt. Nært skolen. Nært butikken. Nært… alt. Husleie 6500 krSentralt. Kunne sikkert bodd billigere. Langt ute på landet. Med kyr. Og sauer. Nei takk.

Matbutikken. Kiwi. Rema. Bunnpris. Hvilken er billigst? Må sammenligne priser. KiwiRemaBunnpris. Melk. Egg. Brød. De viktigste tingene. Og sjokolade. Må ha sjokolade. Mørk sjokolade. 70%. Minst.

3300 kr… det er mye penger. Kunne kjøpt mange plater med sjokolade for det. Eller… en ny jakke. Trenger en ny jakke. Den gamle er… hullete. SjokoladeJakke. Kanskje jeg burde lage mer lapskaus. Som mamma.

Hvor mye skal en person bruke på mat i måneden?

En enslig sjel kan slippe unna med 2500 kr på mat. Med to i sving, spretter det fort opp til 5000 kr. SIFOs budsjett er gull verdt!

  • Tips: Planlegg måltider.
  • Bonus: Lagre rester – aka morgendagens lunsj.

Jeg husker en gang jeg prøvde å leve på nudler en hel måned. La oss bare si at jeg utviklet en slags “nuddel-PTSD.” 😅 Det endte med at jeg brukte mer penger på legebesøk enn jeg sparte på mat. Ironisk, ikke sant?

Hva bruker en vanlig person på mat i måneden?

Hva en “vanlig” person bruker på mat? Vel, det spørs om den “vanlige” personen er like glad i Grandiosa som onkel Skrue er i gull! Men ok, la oss grave litt:

  • SIFO, disse matbudsjett-guruene, mener at to voksne (31-50 år, ikke spør hvorfor akkurat den alderen) og en liten knott på ett år, bør klare seg med 9370 kr i måneden. Ja, du leste riktig!

  • Det er jo nesten like mye som jeg brukte på den ene gangen jeg prøvde å lage en fancy tapas-kveld. Endte opp med å bestille pizza, da.

  • MEN: Dette er jo bare et budsjett, ikke sant? Som å si at du “burde” trene tre ganger i uka. Lykke til med det, liksom!

  • Folk flest slenger nok på litt ekstra for “kos”, som det så fint heter. Og vin. Og kanskje en og annen spontan tur på burger-sjappa.

  • Så, konklusjon? Regn med litt mer enn SIFO sier, med mindre du lever på knekkebrød og vann. Jeg ville nok sagt at 10 000 kr er et mer realistisk estimat for en familie. Kanskje til og med mer, hvis du er like glad i mat som jeg er. Nam!

#Budsjettmat #Enkel Mat #Studentmat