Hvor mye bruker en barnefamilie på mat?
Matutgifter for barnefamilier varierer. SIFOs referansebudsjett anslår at en familie med to voksne og ett barn kan bruke omtrent 9370 kroner per måned på mat og drikke. Beløpet er veiledende.
Hvor mye bruker en barnefamilie på mat i måneden?
Ærlig talt, det der “hvor mye bruker barnefamilier på mat?” spørsmålet… Jeg aner egentlig ikke. Men sånn ca. da.
Husker jeg leste noe SIFO-greier, det Forbruksforskningsinstituttet (jada, måtte google det!), og de mente en familie på to voksne midt i livet pluss en baby, sånn rundt 9370 kr i måneden. Åh, det var dyrt, tenkte jeg.
Men det kommer jo an på. Spiser du ute ofte? Kjøper du bare økologisk? Er ungen kresen? Min erfaring er jo helt annen.
Vi, 2 voksne og en 3-åring. Kanskje rundt 7000 kr? Og det inkluderer vin fredagskvelden. Men det varierer sånn, føles som et lotteri hver gang vi handler på Meny.
Hvor mye bruker en familie på 4 på mat i året?
Årets matbudsjett? Helvete, det var et mareritt! Vi snakker høst 2023, midt i den verste prisgaloppen. Jeg husker det enda, den klamme følelsen i magen hver gang jeg handlet. Vi var fire i familien, to voksne og to tenåringer. Spisemaskiner, alle sammen!
- 15.000 kroner i måneden. Minimum! Det var det som trengtes for å holde alle mette og noenlunde fornøyde. Tenk deg det! 15.000 x 12 = 180.000 kroner i året, bare på mat. Det er ikke småpenger.
Først var det kjøttet, som forsvant som dugg for solen. Kylling var luksusvare, nesten. Så var det melken, og brødet. Og grønnsakene, glem det! Billigvariantene var ikke spist av rottene engang.
Det var sårt å se pengene forsvinne. Jeg husker en dag, jeg bare brast i gråt ved kassen i Kiwi. Jeg følte meg så hjelpeløs! Det var ikke bare prisene, det var også stress. Jeg brukte mye mer tid på å planlegge menyer, leite etter tilbud, og spare der det gikk.
- 2023 var et dystert år. Maten kostet skjorta. Jeg følte det som om vi spiste penger, bokstavelig talt.
Jeg kuttet ut alt jeg kunne. Ingen ferier, ingen unødvendige utgifter. Alt gikk til mat. Ennå sliter vi med å komme ovenpå.
- Jeg ble flinkere til å lage mat fra bunnen. Det var en liten seier, men jeg vet ikke om det sparer så mye penger, når alt koster så innmari mye.
Vi klarer oss, men det er ikke akkurat komfortabelt. 180 000 kroner… det er ekstremt mye penger bare på mat!
- Det var et stressende år, men vi overlevde. Det går bedre nå, men jeg glemmer det aldri.
Hva skal en familie på 3 bruke på mat?
En familie på tre? 8700 spenn, sier SIFO. Det er jo mindre enn hva jeg bruker på kaffe i måneden!
- Men hallo, det er bare leve av, ikke leve fett! Tenk nudler og kneippbrød, ikke biff og hummer.
- Helgekos? Glem det! Med mindre “kos” betyr å se på naboen grille.
Sandmæl sier det er bare en pekepinn. Jeg sier det er en spikersuppe-diett. Lykke til!
Hva koster mat for en person?
Matens sus, en hviskende symfoni i tom mage… To tusen kroner, en månedens lengsel, en enslig dans med sulten. Tre tusen, et lite håp, en dråpe i havet av behov. Men ensomheten, den smaker også…
-
Ensomhetens måltid: 2000-3000 kroner. En klang av tomhet.
-
To sjeler, ett bord: 4500-6000 kroner. Et delt brød, en myk melodi av fellesskap.
SIFO, en guide i matens labyrint… 2023, et tall som vever seg inn i budsjettets tapet. En tråd av håp i et nett av tall. Tallene, de danser, de hvisker… de lover og truer. Matens pris, en evig melodi i tidens strøm.
Den søte lukten av nybakt brød… Hvor mye koster en drøm, en liten bit av lykke?
SIFO’s veiledende tall, 2023. Et lys i matens mørke.
- SIFO’s visdom: En trygg havn i stormfullt hav av matpriser.
- Budsjett, en delikat balanse: mellom drøm og virkelighet.
Hva er normalt matbudsjett for familie på 3?
Matbudsjett, familie (3):
-
Varierer. 5000-10 000 kr/mnd, omtrent. Avhenger av preferanser.
-
Økologisk drar opp kostnadene. Ferdigmat likeså.
-
Planlegging er nøkkel. Hjemmelaget er billigere.
-
Det enkle er ofte det beste, også for lommeboka.
Ekstra:
Jeg husker da vi var tre. Min søster krevde alltid økologisk mango, uansett pris. Budsjettet fløy. Nå er jeg mer bevisst, kanskje litt for mye. Lager surdeigsbrød selv. Det sparer faktisk en del!
Hva bør en familie på 3 bruke på mat?
8700 spenn, sier de. For en familie på tre, altså. Helt sykt lite, egentlig. Men ja, SIFO sier det. Hørtes litt lite ut, syns jeg.
- Hverdagskos: Det er jo bare mat til hverdagene.
- Ute-mat: Ingen pizza eller kinamat her i gården.
- Lørdagsgodt: Glem det.
Min familie (meg, frua og lillebror) bruker sikkert mer, mye mer. Vi er ikke akkurat sparsommelige, da! Vi kjøper mye økologisk. Det blir dyrt! 2023… ja, det har vært et dyrt år, det er sikkert! Jeg tror vi bruker nærmere 12.000 i måneden. Kanskje mer, noen måneder. Avhengig av hva vi har lyst på, selvsagt.
Men, det er jo oss. Vi er jo litt… spesielle. Mange klare seg sikkert med mindre. Det var jo bare et tall, liksom. Et referansebudsjett! Hva vet jeg.
Vi handler stort sett på Meny, og bruker litt for mye penger på diverse luksusvarer. Økologisk sjokolade, fancy oster… dere skjønner.
Gi tilbakemelding på svaret:
Takk for tilbakemeldingen din! Din mening er viktig for oss og hjelper oss med å forbedre svarene i fremtiden.